fbpx

Za chude mleko Podcast

podcast za chude mleko dietetyk pasionek
Szukasz rzetelnej wiedzy na temat diety mamy karmiącej piersią? Może chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat alergii pokarmowych u niemowląt karmionych piersią, lub po prostu wrócić do wagi sprzed ciąży? Znalazłaś się we właściwym miejscu! Podcast Za chude mleko jest właśnie dla Ciebie! Jestem dietetykiem i promotorem karmienia piersią. Rozwieję Twoje wszelkie wątpliwości, sprawię, że swoim mlekiem nie zabijesz dziecka, a Twoje mleko nie będzie za chude. Zapraszam!

Karmisz piersią i nadal masz wrażenie, ze każdy wie od Ciebie lepiej jak to powinnaś robić? Jesz kapustę? Wypij kawę zbożową! Nie za długo już? Pijesz kawę? Wypij herbatkę koperkową, na pewno pomoże na kolki! Ile razy słyszałaś coś takiego? Raz na zawsze chcę rozwiać Twoje wątpliwości. Mity nie biorą się znikąd, też mają swoją genezę i warto mieć dla nich zrozumienie, ale do tego potrzebna jest nam rzetelna wiedza. Ten odcinek jest dopiero przedsmakiem, wyjaśniam w nim, czym dla mnie jest dieta mamy karmiącej. Zapraszam! Dołącz do Karmisfery

Czy spotkałaś się z sytuacją, w której ktoś twierdzi, że do mleka mamy może się przedostać kasza gryczana lub gaz z wody gazowanej? Że swoim mlekiem zaszkodzisz dziecku? Dowiedz się jak działają kobiece piersi i skąd się bierze mleko, by móc bez najmniejszych trudności zareagować i wyprowadzić innych z błędu. Ten odcinek jest niezbędny do tego, żebyśmy mogły zacząć analizować temat odżywiania mamy karmiącej. Zapraszam!

Czy są jakieś substancje, które przenikają do mleka mamy? Z tej audycji dowiesz się, że tak naprawdę niewiele jest substancji, które przenikają do Twojego mleka. Posłuchaj jeśli chcesz się dowiedzieć, czy karmiąc możesz pić kawę, stosować leki, pić zioła, jeść chipsy i ciasteczka, jeść ryby i kawior…i kilku innych ciekawostek. 
Linki do laktacyjnego leksykonu leków:
e-lactation.com
leksykon CNoL

Czy podczas karmienia piersią niezbędna jest suplementacja? Z jednej strony sprawa jest prosta, ponieważ jest zaledwie kilka składników diety, które są ujęte w oficjalnych rekomendacjach. Natomiast z drugiej strony reklamy aż krzyczą, żebyśmy wybrały suplement dedykowany mamie karmiącej. Jakiego suplementu potrzebujesz? Żeby dokonać świadomego wyboru, odsłuchaj tej audycji. Zapraszam!

Zdecydowanie zbyt często płacz, drażliwość, czy dolegliwości brzuszkowe u niemowląt zrzucane są na dietę mamy karmiącej. W tej audycji odpowiem na pytania skąd się biorą przeświadczenia i obserwacje, że dziecko zareagowało w jakiś sposób na pokarm mamy? Z jakiego powodu dzieci mogą płakać? Mam nadzieję, że rozwieję Twoje wątpliwości i będziesz czerpać radość z karmienia piersią i smacznego jedzenia!

W audycji odesłałam Cię do kilku źródeł:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Co warto wiedzieć, kiedy wychowujemy (jeszcze) małe dziecko? Dr Konrad Piotrowski
wymagajace.pl
Nie tylko dla mam
Podcast Mlekiem Mamy „Jak pomóc płaczącemu dziecku?”
Książki wydawnictwa Natuli

Czy w okresie laktacji wzrasta zapotrzebowanie energetyczne? Czy powinnaś jeść więcej? Czy karmienie piersią sprzyja powrotowi do wagi sprzed ciąży? Czy możesz jeść w nocy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w szóstym odcinku. W wielkim uproszczeniu podsumuję: żeby karmić trzeba jeść, i żeby chudnąć…również trzeba jeść!

Białka, tłuszcze i węglowodany w diecie mamy karmiącej piersią. Tym razem skupiłam się na podstawowych makroskładnikach naszej diety. Przedstawiam Tobie ich rolę, dobre źródła, a także zapotrzebowanie podczas laktacji. Dowiesz się, czy tłuszczu w diecie należy się wystrzegać, a także jak uzupełnić białko w diecie, w momencie kiedy zaczynasz nowy etap w życiu i wszystko jest poprzewracane do góry nogami. 

Odwieczne pytanie – czy kawę można pić w ciąży i podczas karmienia piersią? Z jednej strony niektórym kobietom włosy stają dęba jak słyszą o kawie w ciąży lub przy karmieniu, a z drugiej słyszy się teraz o tym, że kobieta karmiąca może jeść wszystko, to i kawy sobie nie odmówi. Gdzie leży prawda? Co mówią rekomendacje? Czy są sytuacje, w których lepiej ograniczyć kawę? Co z kawą bezkofeinową? Po odsłuchaniu tej audycji dokonasz najlepszego wyboru dla Ciebie i dziecka. 

Linki do analiz nt. ograniczenia spożycia kawy w ciąży:

  1. Association between maternal caffeine consumption and metabolism and neonatal anthropometry
  2. Maternal caffeine consumption and pregnancy outcomes: a narrative review with implications for advice to mothers and mothers-to-be.

 

Żywienie odgrywa olbrzymią rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych, w planowaniu potomstwa i w kształtowaniu zdrowia naszego i dzieci. To nie podlega dyskusji. Ale jakie kroki należy podjąć by prawidłowo się odżywiać? Czy musimy robić rewolucje w naszym życiu? Czy wymaga to restrykcyjnych diet i liczenia kilokalorii? Wybrałam dla Ciebie najważniejsze zmiany, które wbrew pozorom wcale nie są wielkie. Pamiętaj, że wszystkie zmiany nawyków są procesem – długotrwałym, wymagającym samodyscypliny i podejmowania świadomych decyzji. Posłuchaj i oceń co już wdrożyłaś do swojego życia, a co warto jeszcze wdrożyć małymi kroczkami. Jest to pierwsza część cyklu o zdrowych nawykach żywieniowych. 

Kontynuuję temat zdrowych nawyków żywieniowych, a im bardziej brnę w tematy, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że nie o wszystkim można powiedzieć tylko powierzchownie. Z tej audycji dowiesz się jakie kolejne proste kroki należy poczynić, by być bliżej zdrowego stylu życia. Jedz więcej warzyw, jedz orzechy, pestki i nasionka, dodawaj do potraw oliwę z oliwek, wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, sprawdzaj składy produktów! Niby to takie oczywiste, a jednak na co dzień w ogóle na tym się nie skupiamy. Na odporność pracujemy cały rok, a nasz styl życia odgrywa w tym pierwszoplanową rolę.

Odwiedź mój profil na Instagramie, gdzie znajdziesz najnowsze posty na temat orzechów włoskich i kwasów omega-3:

https://www.instagram.com/dietetykpasionek

Mięso, ryby i jaja – zostawiłam ten temat na sam koniec, bo w moim odczuciu, budzi on najwięcej dylematów. Czy warto ograniczać mięso w swojej diecie? Czy możemy przerzucić się tylko na ryby? Jak spożycie jaj przekłada się na cholesterol? Posłuchaj co mówią aktualne normy żywienia, zdrowy rozsądek i co ja praktykuję z tych wszystkich zasad.

Od środy 27 października możesz zapisać się na mój newsletter i odebrać mini ebook z dyniowymi inspiracjami! Zapisz się tutaj.

Podrzucam link do fajnego artykułu o fleksitarianizmie:

https://dietetykanienazarty.pl/b/fleksitarianizm-zalety-wady-darmowy-jadlospis 

Tym razem postaram się zmienić to, jak postrzegamy dietę. Niestety dietetyka ma niekiedy złą reputację, bo kojarzy nam się z restrykcjami, schematami, a także obciążeniem finansowym. Z jednej strony mamy rekomendacje i normy żywienia, a z drugiej trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dieta jest elementem naszego życia. Tak jak naszego życia nie można wsadzić w tabelki, to tak samo będzie z naszym odżywianiem. I choćbyśmy posiedli całą żywieniową wiedzę i mieli świadomość tego jak możemy tym zbawić świat, to nic nie osiągniemy, gdy nie mamy na to energii, planu, możliwości, czasu, czy po prostu wsparcia. Zapraszam do odsłuchania i podzielenia się Twoimi przemyśleniami.

Przygotowanie do ciąży to nie tylko wizyta u ginekologa i przyjmowanie kwasu foliowego (a jak nie wychodzi to zwiększenie dawki). To przygotowanie również naszego ciała i umysłu na nadchodzące zmiany. To czas na przegląd i naprawę, w celu uniknięcia różnych komplikacji i nieprzyjemności w przebiegu ciąży. Znajomość swojego ciała i jego możliwości to również szansa na lepszy, świadomy i bardziej aktywny poród. 

Wyjątkowo zaprosiłam do tej audycji Karolinę – fizjoterapeutkę uroginekologiczną, z którą poznałam się będąc w ciąży. To dzięki niej inaczej spojrzałam na ruch w ciąży i porodzie. I tego samego życzę Tobie! 

Karolinę znajdziesz tutaj www.fizjofemale.pl, a także w mediach społecznościowych:

Mój cykl #cukrzycaciążowaprzykawie doczekał się nagrania w formie podcastu. W kilku krótkich odcinkach przekażę Tobie niezbędne informacje na temat cukrzycy ciążowej. W końcu jak znamy drania, to wiemy jak z nim walczyć 😉 Mam nadzieję, że dzięki temu będziesz spokojniejsza o zdrowie swoje i malucha, a także odnajdziesz się w diecie „cukrzycowej”. Zachęcam Cię do zapisania się do newslettera, który jest rozwinięciem tego wszystkiego co przedstawię w najbliższych audycjach:

Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego bloga, na którym będzie pojawiać się coraz więcej przepisów z informacjami na temat wartości odżywczej, a także indeksu glikemicznego:

 

W drugim odcinku cyklu #cukrzycaciążowaprzykawie opowiem Tobie o tym jakie są konsekwencje zaniedbanej cukrzycy ciążowej zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dowiesz się również jak diagnozuje się cukrzycę ciążową (w żadnym wypadku – nie do postawienia samodiagnozy… ale żebyś nie była zaskoczona), o co chodzi z testem OGTT i samokontrolą. 

Zapis na wyczerpujący newsletter o cukrzycy ciążowej nadal jest otwarty: